12 najlepszych filmowych premier - styczeń 2016

czwartek, stycznia 14, 2016


Powszechnie wiadomo, że czas to pieniądz a więc w co warto zainwestować w styczniu? W dobre kino oczywiście. W gorącym dla niego okresie tj. rozdania Złotych Globów i ogłoszenia nominacji do Oskarów polskie premiery zapowiadają się całkiem zachęcająco. Na co warto iść do kina? Zapraszam na styczniowe zestawienie.


1. Big Short / The Big Short (2015)

Film dla miłośników zgłębiania sekretów finansjery, oparty na prawdziwych wydarzeniach, które doprowadziły do ogólnoświatowego kryzysu 2007-2010. Z zupełnie innej perspektywy możemy przyjrzeć się jak decyzje kilku mężczyzn wywarły ogromne i tragiczne w skutkach konsekwencje dotykające każdego z nas. Spekulacje, malwersacje, balansowanie na granicy prawa przez kilku mężczyzn doprowadziły do zapaści gospodarczo-ekonomicznej właściwie w każdym zakątku globu. 
Dramat na podstawie książki Michael Lewisa "Wielki szort. Mechanizm maszyny zagłady" a dla smaczku wyśmienita obsada z Bradem Pittem i Ryanem Goslingiem w rolach głównych.Kadr z filmu Big Short

2. Sekret w ich oczach / Secret in Their Eyes (2015)

Kryminał. Duet zgranych detektywów FBI  ma rozwiązać sprawę brutalnego morderstwa młodej dziewczyny. Gdy na miejscu zbrodni okazuje się, że ofiarą jest córka jednej ze śledczych , kobieta zostaje odsunięta od sprawy. Podejrzany o zabójstwo mężczyzna, z braku dowodów, zostaje wkrótce wypuszczony na wolność. Zdesperowana kobieta, przekonana o jego winie, postanawia wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę.
Choć fabuła zdaje się być wielokrotnością wielokrotności na uwagę zasługuje aktorski duet Nicole Kidman i Julii Robert, jestem niezmiernie ciekawa ich współpracy w tym filmie.

Kadr z filmu Secret in Their Eyes

3. Joy (2015)

Biograficzny. Must see dla wszystkich kobiet wahających się nad założeniem własnego biznesu.  Samotna matka na trzech etatach nieoczekiwanie dokonuje wynalazku mopa, który okazuje się fenomenem na skalę światową. Przychodzi jej się zmierzyć z nowymi rolami a przede wszystkim musi odnaleźć się wśród otaczających ją ludzi na nowo.
W rolach głównych nagrodzona Oscarem Jennifer Lawrence i Bradley Cooper, słynna już ekranowa para. "Poradnik pozytywnego myślenia", w którym widziałam ich ostatnio wspominam z dość dużym sentymentem.

Kadr z filmu Joy

 

4. Creed: Narodziny legendy / Creed (2015)

Dramat sportowy. Wielki powrót Sylvestra Stallone jako Rocky Balboa tym razem w roli mentora i przewodnika. Młody Adonis Creed syn Apolla, - niegdyś zaciekłego rywala i jednocześnie wielkiego przyjaciela Rocky’ego - rzuca świetnie zapowiadającą się karierę i stawia na realizację marzeń czyli boks. Mistrz Rocky, początkowo niechętny, dostrzega w końcu w Adonisie siłę i determinację ojca.
"Czy przy wsparciu legendarnego pięściarza i ukochanej kobiety młody Creed zdoła udowodnić swoją wartość? Czy będzie w stanie stworzyć własną legendę?"
Ogromny plus ode mnie za wątek miłosny a dzięki tej kreacji Stalone dostał swoją pierwszą aktorską nagrodę - Złotego Globa.

Kadr z filmu Creed

 

5. Las samobójców / The Forest (2016)

Las Aokigahara w Japonii u podnóża Fudżijamy to las samobójców gdzie co roku setki ludzi decydują się odebrać sobie życie. Miejsce tajemnicze, przeklęte, mistyczne, złowieszcze i naładowane ogromną energią. Sara (Natalie Dormer) przyjeżdza do Japonii, aby odnaleźć swoją siostrę, która zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Trop prowadzi właśnie do owianego złą sławą lasu. Kobieta nie podejrzewa, że wkraczając do lasu, ściąga na siebie gniew wściekłych i udręczonych dusz zmarłych, którzy polują na każdego, kto się tam pojawi. 
Mam cichą nadzieje, że film będzię przepełniony klimatem innych japońskich horrorów: "Klatwa" czy "The Ring"

Kadr z filmu The Forest


6. Moja miłość / Mon roi (2015)

Melodramat. Georgio (Vincent Cassel) pojawia się w życiu Tony (Emmanuelle Bercot) nieoczekiwanie i zmienia je o 180 stopni. Związek z królem życia to jedna wielka zabawa. Gdyby tylko godziny spędzone w łóżku, wspólne gotowanie i głupawka podczas zakupów mogły trwać wiecznie... Z czasem miłość głównej bohaterce przysparza więc ciągłych zmartwień, doprowadzając ją do rozpaczy zdradami i beztroskim podejściem do życia. Kobieta nie jest w stanie się mu oprzeć, więc ich związek zatacza kolejne pętle.(Bohater w pewnym momencie pyta ze zrezygnowaniem: „dlaczego nienawidzisz mnie teraz za te same cechy, za które mnie pokochałaś?”)
Która z nas nie zna tego schematu niech pierwsza rzuci kamieniem :) Warto zobaczyć.

Kadr z filmu Mon roi

7. Syn Szawła / Saul fia (2015)

Dramat wegierski. Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Auslandera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł spróbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym był kiedyś. 

Kadr z filmu Saul fia

8. Labirynt kłamstw / Im Labyrinth des Schweigens (2014)

Historyczny. Niemcy 1958 rok. Czas odbudowy i cudu gospodarczego. W tym czasie “Auschwitz” było słowem, o którym wielu nie słyszało, a inni chcieli jak najszybciej zapomnieć. Tylko Prokurator Johann Radmann, zzaczyna badać sprawę. Przekracza granice, traci przyjaciół, kolegów i sprzymierzeńców, i zagłębia się coraz bardziej w labirynt kłamstw i poczucia winy. Ale to, co w końcu ujawni, odmieni kraj na zawsze…
Ciekawi mnie niemieckie spojrzenie na tą drażliwą kwestię.


9. Zjawa / The Revenant (2015)

Przygodowy. Rok 1822. Legendarny podróżnik i odkrywca Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) zostaje brutalnie zaatakowany przed niedźwiedzia i pozostawiony przez towarzyszy na pewną śmierć w niedostępnym terenie. Aby przeżyć, musi zmierzyć się z morderczą zimą i zdradą swego najbliższego przyjaciela (Tom Hardy), który porzuca go z dala od cywilizacji bez nadziei na ratunek. Dzięki niezwykłej sile woli Glass pokonuje przeciwności losu, by odnaleźć siebie i wymierzyć sprawiedliwość wrogom.
Szczególnie polecam ze względu na DiCaprio i przepiękne widoki w ponurym, dzikim klimacie.

Kadr z filmu The Revenant

 

10. Pięćdziesiąt twarzy Blacka / Fifty Shades of Black (2016)

Jedyna w moim zestawieniu komedia. Nie doczekałam sie w tym roku 2 części Greya ale mamy za to interesującą parodię :) Milioner Christian Black jest zabójczo przystojny, niewyobrażalnie bogaty, tylko… kompletnie nie radzi sobie w łóżku. Kiedy w jego życiu pojawia się piękna i wścibska dziennikarka, kolejne pikantne sekrety milionera zaczynają wychodzić na światło dzienne. Czy uwikłana w coraz intymniejszą relację z Blackiem reporterka zdoła odkryć jego wszystkie, skrywane przed światem twarze? 


Kadr z filmu Fifty Shades of Black

11. The Boy (2016) 

Horror. Amerykańska niania, Greta (Lauren Cohan), otrzymuje wymarzoną pracę w angielskiej posiadłości. Na miejscu okazuje się, że syn państwa Heelshire – Brahms, który ma być jej podopiecznym, to lalka ludzkich rozmiarów. Początkowo Greta podchodzi do zlecenia z przymrużeniem oka, traktując Brahmsa jako przejaw dziwactwa zmanierowanych bogaczy. Jednak kiedy łamie zasady kodeksu opieki nad „synkiem", do którego przestrzegania zobowiązali ją pracodawcy, dochodzi do serii przerażających zdarzeń. Dziewczyna zaczyna podejrzewać, że lalka nawiedzona jest przez złowrogą, mroczną siłę.
Kolejny film z laleczką w roli głównej. Jest potencjał, mam nadzieję, że twórcy się wykażą :)

Kadr z filmu The Boy

 

12. Nena (2014)  

- Dzień z Kafką czy noc z Kim Basinger?- Z Kafką oczywiście.
Nena wymienia ze swoim tatą tysiące takich pytań. Znają się od podszewki. Ona w swojej czarnej skórzanej kurce, trochę dziwna, trochę wyjątkowa, pewna siebie. On – paraplegik w wózku inwalidzkim. Jest lato 1989 r. gdy Nena poznaje Carla na treningu baseballowym. To miłość od pierwszego wejrzenia i wszystko wydaje się możliwe. Ale w tym samym czasie jej ojciec już dłużej nie może i próbuje odebrać sobie życie. Z jednej strony jej intensywna wola życia, z drugiej pragnienie śmierci jej ojca. Nena musi znaleźć sposób, żeby sobie z tym poradzić.


Kadr z filmu Nena


Styczeń w kinie zapowiada się dość interesująco, ja z pewnością obejrzę The Boy i Moja miłość. A Ty? Co polecasz? Co masz chęć zobaczyć?

Follow

Zobacz także

0 komentarze

Cześć! Dziękuję, że jesteś! :)

Polecane posty

Like us on Facebook