Czytelnicza lista - Książkowe hity 2011

czwartek, lutego 11, 2016


Po dłuższym okresie życiowej stagnacji zdałam sobie sprawę z ogromnych kulturalnych zaległości, chociażby w tak ukochanej przeze mnie dziedzinie jaką jest literatura. Nie łatwo jest ogarnąć taki bałagan po kilku latach przerwy i by temu sprostać, postanowiłam spisać rankingi bestsellerów, które ukazały się począwszy od 2011 roku do dnia dzisiejszego. Przeszukując internet, czytając recenzje i przeglądając różnego rodzaju zestawienia wybrałam 15 książek wydanych w 2011 roku, które zamierzam przeczytać. Jeśli tak jak ja jesteś w tyle z nowościami literackimi, może znajdziesz coś dla siebie? Serdecznie zachęcam :)




Thriller/sensacja/kryminał 
Ocena lubimyczytać.pl: 7,1
Libby Day była małą dziewczynką, gdy zamordowano jej matkę i dwie starsze siostry. To jej zeznania doprowadziły do skazania jej piętnastoletniego brata Bena na dożywocie. Dziś, po dwudziestu pięciu latach, Ben nadal siedzi w więzieniu, a Libby desperacko potrzebuje pieniędzy. Kiedy więc członkowie Klubu Zbrodni, stowarzyszenia, które fascynuje się tajemniczymi zabójstwami uznają, że Ben został niesłusznie skazany i proponują jej pieniądze w zamian za pomoc w jego uwolnieniu, Libby nie może się nie zgodzić. Musi poradzić sobie z demonami przeszłości, ocenić, co naprawdę pamięta z tamtej nocy, a co wmówiono jej w trakcie śledztwa i wreszcie poznać prawdę o swojej rodzinie. Czy brutalnego morderstwa dopuścił się brat, posądzany o satanizm? Czy śledczy popełnili błąd?



Papierowa dziewczyna



Literatura piękna
Ocena lubimyczytać.pl: 7,44
"Tom, słynny pisarz, pochodzący z biednych przedmieść Nowego Jorku, przechodzi kryzys twórczy. Po bolesnym romansie pogrąża się w depresji, nadużywa narkotyków i alkoholu. Nie jest w stanie napisać ani słowa z trzeciego tomu sagi, której dwa pierwsze przyniosły mu sławę i fortunę. Wydawnictwo niecierpliwie czeka na ów trzeci tom, za który zaliczka została dawno wydana. Któregoś wieczoru, kiedy zrozpaczony błąka się bez celu po swojej willi, nagle pojawia się przed nim piękna dziewczyna, Billie, która utrzymuje, że jest bohaterką jego ostatniej powieści. Dziewczyna utrzymuje, że wypadła z książki w połowie niedokończonego zdania prosto do salonu w willi pisarza. Billie, wraz z przyjaciółmi Toma - Milem, który jest jego agentem literackim oraz Carole - przewraca jego życie do góry nogami..."



 Wiadomość z nieba


Literatura piękna
Ocena lubimyczytać.pl: 7,87

Bestseller z listy New York Timesa sprzedany do kilkunastu krajów!Niezwykła historia, która poruszyła serca milionów osób na całym świecie.„Wiadomość z nieba” to niezwykły pamiętnik napisany przez rodziców sześcioletniej Eleny, którzy dowiadują się, że ich córka ma rzadką odmianę guza mózgu i zostało jej tylko kilka miesięcy życia. To wzruszająca historia o tym, jaką lekcję życia i miłości może przekazać swoim rodzicom kilkuletnia dziewczynka, odchodząc z tego świata.Rodzice Eleny byli z nią do końca, pisząc wspaniały pamiętnik ostatnich wspólnych chwil, jednak dopiero po jej śmierci znaleźli 'wiadomość z nieba' pozostawioną przez ich córkę. Była ukryta w wielu miejscach w ich domu i została z nimi na zawsze...„Wiadomość z nieba” to prawdziwa i niezapomniana opowieść, którą napisało życie.*Elena Desserich pragnęła zostać nauczycielką. Chociaż jej życie było zbyt krótkie, by zdołała spełnić to marzenie, Elena nim odeszła, zdążyła przekazać nam niezwykłą lekcję. Nigdy nie przestała uczyć tych, którzy ją otaczali, jak doceniać cud codziennego życia, nawet będąc sześciolatką z rzadką odmianą guza mózgu.W tym osobistym i szczerym dzienniku, jej rodzice, Brooke i Keith Desserich dzielą swoją emocjonalną podróż i zmagają się  z targającymi nimi sprzecznymi impulsami, by za wszelką cenę pokonać chorobę Eleny, a jednocześnie przygotować się na nieunikniony koniec. Strona po stronie, ten dziennik jest przypomnieniem dla rodziców na całym świecie, by doceniali i cieszyli się każdym momentem spędzonym wspólnie ze swoimi dziećmi.„Wiadomość z nieba” to niezwykła opowieść o pokorze i inspiracji. Od momentu postawienia diagnozy, Elena stworzyła imponującą listę życzeń, tych dużych i tych małych, poczynając od jazdy powozem, a kończąc na namalowaniu obrazu, który wisiałby na ścianie muzeum sztuki. Jej życie było motywacją do stworzenia fundacji, która dzisiaj pomaga wielu dzieciom w walce z rakiem.Historia Eleny to niezapomniana opowieść, która wzruszyła miliony osób na całym świecie!


 

Dobrani



 Literatura obyczajowa i romans
Ocena lubimyczytać.pl: 6,86

Urzekający romans rozgrywający się w świecie, gdzie każdy wybór jest z góry przewidziany, gdzie nawet miłość jest pod kontrolą.Pierwszy tom nowej serii dla fanów „Zmierzchu” i „Igrzysk śmierci”.Cassia zawsze była przekonana, że Społeczeństwo wybiera dla niej to, co najlepsze: co powinna czytać, co oglądać, w co wierzyć. Kiedy więc podczas uroczystości Doboru na ekranie pojawia się twarz Xandera, Cassia nie ma żadnych wątpliwości, że to właśnie jest jej idealny partner… do chwili gdy następnego dnia w miejsce Xandera na ekranie wyświetla się przez moment twarz Ky'a Markhama.Społeczeństwo mówi jej, że to drobna usterka, odosobniony przypadek, i że powinna się skupić na szczęśliwym życiu, które przyjdzie jej wieść z Xanderem. Lecz Cassia nie może przestać myśleć o Ky'u, a gdy oboje powoli zakochują się w sobie, zaczyna powątpiewać w nieomylność Społeczeństwa i staje przed trudną decyzją: musi wybrać pomiędzy Xanderem i Ky'em, pomiędzy życiem, jakie do tej pory znała, a drogą, którą nikt dotąd nie ośmielił się pójść.



 Dziewczynka w zielonym sweterku 

 Krystyna Chiger, Daniel Paisner

Literatura faktu
Ocena lubimyczytać.pl: 7,74 

Prawdziwa historia Krystyny Chiger – w czasie wojny żydowskiej dziewczynki, której życie ocalił Leopold Socha – polski kanalarz ze Lwowa. Przez 14 miesięcy pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. To, co wydawało się okazją do zarobku, stało się jednak heroiczną walką o życie ludzkie…Tytułowa dziewczynka to ośmioletnia Krysia, która opowiada o pobycie w lwowskim getcie i codzienności ukrycia w cuchnących kanałach. Jej historia jest pełna kontrastów – między przedwojennym, opływającym w luksusy życiem rodziny Chigerów, a miesiącami spędzonymi w ciemności, brudzie i wilgoci. Ta książka jest zadziwiającym i budzącym nadzieję dowodem na siłę ludzkiego charakteru.Zielony sweterek istnieje do dziś. Jest eksponatem w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu.Tę historię opowiada przejmujący film Agnieszki Holland „W ciemności”, wyprodukowany przez Studio Filmowe Zebra (w koprodukcji z Niemcami oraz Kanadą), z wybitną rolą Roberta Więckiewicza.




Literatura piękna
Ocena lubimyczytać.pl: 7,28 / Moja ocena: 9/10

Mattia i Alice. Ich losy splatają się w nowej szkole. Każde z nich nosi w sobie traumę z dzieciństwa, która uniemożliwia im normalne funkcjonowanie wśród rówieśników. Obydwoje są outsiderami, padają ofiarami szkolnej przemocy, mają też problemy z własną cielesnością. Nowa przyjaźń nie jest jednak ratunkiem na wszelkie problemy. Choć wiele do siebie czują, nie potrafią wyrażać swych emocji. Poprzez lata, wchodząc w dorosłość, rozpoczynając karierę czy zakładając rodzinę, na przemian zbliżają się do siebie i oddalają. Są bowiem jak tytułowe liczby pierwsze - oddzielone jedyną cyfrą parzystą, która nie pozwala im złączyć się naprawdę.Samotność liczb pierwszych to piękna książka o nieprzystawalności do świata zewnętrznego, o trudności porozumienia się, gorzka, z wielkim zrozumieniem opisująca ból i cierpienie, a jednocześnie - wciągająca i wzruszająca.Ta książka stymuluje i niepokoi zarazem, jest refleksją na temat trudności życia w świecie młodych ludzi, przedstawionego w metaforze liczb pierwszych, tak jak główni bohaterowie - bardzo silnie ze sobą związanych, a jednak zawsze rozłączonych.z uzasadnienia werdyktu jury Premio Strega



 Dotknąć prawdy 


 Thriller/sensacja/kryminał
Ocena lubimyczytać.pl: 7,53

 Max Parkman –  autystyczny, rozchwiany emocjonalnie geniusz – w oczach swojej matki zawsze był idealny. Wszystko się zmienia, gdy zostaje oskarżony o morderstwo…Nowojorska prawniczka, Danielle Parkman, zdaje sobie sprawę, że stan jej  nastoletniego syna pogarsza się – chłopak staje się coraz bardziej agresywny i sięga po narkotyki. Kobieta jednak nie chce zaakceptować diagnozy lekarzy ze szpitala psychiatrycznego. Nie wierzy, że Max może być niebezpieczny.Do czasu, gdy znajduje zakrwawionego i zamroczonego syna tuż obok brutalnie zamordowanego pacjenta… Uwięziona w świecie wątpliwości i strachu, uparcie wierzy, że jej syn jest niewinny. Ale może ona też straciła kontakt z rzeczywistością? Może Max naprawdę jest zabójcą? Danielle postanawia odkryć prawdę niezależenie od tego, jaka ona jest. Uwikłana w niebezpieczną grę, zrobi wszystko, by znaleźć prawdziwego mordercę i uchronić syna przed zniszczeniem przez system, który chętnie uznałby go za winnego…



Fantastyka, fantasy, science fiction
Ocena lubimyczytać.pl: 7,21

CZASEM MIŁOŚĆ TRWA DŁUŻEJ NIŻ ŻYCIE Żyję od ponad tysiąca lat. Umierałem niezliczoną ilość razy. Zapomniałem, ile dokładnie. Zakochałem się i moja miłość trwa nadal. Ciągle szukam swojej ukochanej. Ciągle ją pamiętam. Noszę w sobie nadzieję, że pewnego dnia ona też mnie sobie przypomni.„Dla wielbicieli wrażliwości Nicholasa Sparksa i »Zaklętych w czasie«”.„Publishers Weekly”„Prawdziwy romans!”„The New York Times”Magiczna opowieść o szansach, jakie otrzymujemy od losu, i o tym, że nie można odkładać życia na później. Historia miłości przekraczającej granice czasu. Książka, która przywraca wiarę w przeznaczenie, w to, że na każdego z nas gdzieś ktoś czeka.



Literatura współczesna

Ocena lubimyczytać.pl: 7,66
 
Na tom Układ pierwiastków składa się 21 opowiadań po części autobiograficznych, których tytuły noszą nazwy pierwiastków chemicznych. Levi ukazuje w nich analogie między charakterem i zachowaniami ludzi, a właściwościami różnych pierwiastków. Opowiadania nawiązują do wczesnych lat wojny, kiedy Levi studiował chemię  i pracował w laboratorium Instytutu Chemii. Praca naukowa z pozoru odległa od rzeczywistości odbywa się w atmosferze narastającego terroru faszystowskiego, działania ustawy rasowej, powszechnej nieufności i poczucia zagrożenia. W każdym z opowiadań jest postać, z kręgu znajomych, studentów, asystentów, profesorów, której biografia jest w sposób zajmujący opowiedziana (zawsze tkwi w niej jakaś tajemnica),  a osobowość podlega subtelnemu opisowi i  analizie. Na przykład Sandro z opowiadania Żelazo  był  kolegą, z którym narrator/autor uczył się fizyki – prosty, konkretny, pracowity, z chłopskiej rodziny, uczciwy i otwarty,  nie chciał słuchać  filozoficznych rozważań i politycznych wątpliwości kolegi, stąpał mocno po ziemi,  najlepiej czuł się w  czasie wędrówek po górach daleko od grozy, która wisiała nad Europą – mimo wewnętrznej siły i odporności zginął - jak wielu innych - w 1944 roku. Akcja innego opowiadania -  Potas toczy się w 1941 roku. Wspomnienie sięga żydowskiej szkoły podstawowej, potem studiów, a charakterystyka dotyczy postaci asystenta z Instytutu Fizyki Eksperymentalnej – wspólnych eksperymentów z potasem, nieoczekiwanego wypadku i zaskakującej reakcji zwierzchnika. Primo Levi pokazał już w innych książkach, jakim jest mistrzem charakterystyki. Tu rozwija jeszcze ten talent, łącząc opisy intrygujących  postaci z refleksją autobiograficzną, historyczną i filozoficzną. Można w tych opowiadaniach widzieć wynik poszukiwania formy dla opowiedzenia o czasach faszyzmu i Holokaustu  oraz znalezienia słów dla refleksji o sensie życia, ale można też je czytać po prostu jako zajmujące historie o ludziach.


Wyliczanka   

Cykl: Dave Gurney (tom 1) 

Thriller/sensacja/kryminał
Ocena lubimyczytać.pl: 7,12

„Pomyśl jakąś liczbę od 1 do 1000, pierwszą, jaka Ci przyjdzie do głowy.A teraz przekonaj się, jak dobrze znam Twoje tajemnice”. Wszystko zaczyna się od niepokojącego listu. Potem ginie człowiek. Na miejscu wyrafinowanego mordu na detektywów czekają kolejne zagadki. Czy to możliwe, że ktoś potrafi czytać w myślach? Policja grzęźnie w domysłach, bo fakty przeczą logice. I wtedy zabójca uderza znowu.Detektyw Dave Gurney lubi wyzwania, nawet na emeryturze. Jednak ma jeszcze jeden powód, by  wbrew woli małżonki włączyć się w śledztwo. Ofiarą mordercy jest jego przyjaciel. Zaczyna się pasjonujący pojedynek pomiędzy detektywem a psychopatą. Który z nich się przeliczy? Raz, dwa, trzy, zginiesz TY!


Traktat o szczęściu

 Jean d'Ormesson

Literatura współczesna
 Ocena lubimyczytać.pl: 6,47

Jest wiele dróg do szczęścia. Rozejrzyj się i znajdź swoją. Wiara, nauka, filozofia, literatura, historia –od tysiącleci największe umysły poszukiwały odpowiedzi na najistotniejsze pytania ludzkości, w tym na to jedno, być może najważniejsze – o istotę szczęśliwego życia.Przestańcie biec. Zatrzymajcie się na chwilę. Poświęćcie dwie minuty na to, by się trochę zastanowić i odpowiedzieć choć na jedno spośród wielu pytań.Dziś drogi do osobistego szczęścia poszukują wszyscy.  Wbrew temu, co głoszą setki książek, nie ma jednej recepty na szczęście, jednej ścieżki, jednej definicji. Każdy z nas musi wyruszyć we własną wyjątkową podróż.Jesteśmy na ziemi po to, by kochać, być szczęśliwymi, pływać w morzu, spacerować po lesie. Być może nawet po to, by dokonywać wielkich rzeczy lub rozkoszować się pięknem. Dlaczego warto wybrać się w tą podróż właśnie z Traktatem o szczęściu? Ponieważ Jean d'Ormesson nie podaje nam gotowych rozwiązań – uczy za to, w jaki sposób korzystać ze skarbnicy gromadzonej od wieków ludzkiej mądrości.  Autor nie obiecuje, że lektura książki odmieni życie czytelnika. Zmieni za to jego myślenie,  pozwoli zrozumieć, że szczęście to nie rzadkie chwile euforii, ale sposób myślenia o sobie i o świecie.Nie wiem, czy ta książka jest dobra, ani czy zmieni, choćby odrobinę, czytelników. Na pewno zmieniła mnie. Wyleczyła z cierpień i zagubienia. Dała szczęście, pewien rodzaj zaufania i pokój. Przywróciła mi nadzieję.Jeden z najbardziej rozchwytywanych tytułów na ostatnich Targach Książki we Frankfurcie.Ponad 300 tysięcy sprzedanych egzemplarzy we Francji w ciągu kilku miesięcy.



 Umberto Eco

Literatura współczesna
Ocena lubimyczytać.pl: 6,29

"Cmentarz w Pradze" to powieść kryminalno-szpiegowska, której akcja rozgrywa się w XIX wieku. Umberto Eco przedstawia w niej genezę okrytych złą sławą tzw. Protokołów Mędrców Syjonu, które stanowiły dla Hitlera jedno ze źródeł jego obłąkańczej idei zagłady Żydów i były elementem nazistowskiej propagandy. Autor podkreśla, że oprócz głównego bohatera wszystkie postacie w książce są autentyczne. "Cmentarz w Pradze" ukazał się 30 lat po "Imieniu róży" - debiutanckiej powieści profesora semiotyki.


Michel Houellebecq 

 Literatura współczesna
Ocena lubimyczytać.pl: 7,33

 Najnowsza powieść Houellebecqa, która stała się wydarzeniem, zanim trafiła do księgarń, a wkrótce po premierze została uhonorowana prestiżową Nagrodą Goncourtów oraz otrzymała wyróżnienie „Lista Goncourtów: polski wybór". Jed Martin, debiutujący artysta, odnosi olbrzymi sukces za sprawą zdjęć przedstawiających mapy, po czym powraca do swojej pierwotnej twórczości, czyli do malarstwa. Wstęp do katalogu wystawy jego obrazów ma napisać światowej sławy pisarz, Michel Houellebecq - typ niezbyt przystępny, zdecydowanie za dużo pijący i strasznie zaniedbany. Między artystami zawiązuje się nić przyjaźni. Gdy kilka lat później pisarz zostaje zamordowany, Martin decyduje się pomóc w wyjaśnieniu przerażającej zbrodni. Kolejną już powieść enfant terrible francuskiej sceny literackiej można czytać na kilku poziomach. Mapa i terytorium to oczywiście biografia fikcyjnego artysty Jeda Martina, z mocnym wątkiem kryminalnym. Ale jest to również błyskotliwa satyra społeczna - bo jak inaczej potraktować ironiczny portret paryskich środowisk artystycznych? - i traktat o ułomności relacji międzyludzkich, które tak dobrze obrazuje historia Jeda i jego ojca. Grzechem byłoby też nie wspomnieć o powracającym motywie grzejnika, czyli o zabawie pisarza z tradycją powieści francuskiej.


 Sekretny język kwiatów


 Literatura obyczajowa i romans
Ocena lubimyczytać.pl: 7,17

 Jak nauczyć się porozumienia i miłości? Victoria spędziła młodość w rodzinach zastępczych i domach dziecka. Aspołeczna. Porywcza. Małomówna. Bezczelna – oto, co zapisywano w raportach. Ale jest bardzo wrażliwa i kocha kwiaty. Nieufna, porozumiewa się z otoczeniem za pomocą języka roślin. Poznała go dzięki Elisabeth, jednej ze swych przybranych matek. Nieprzystosowana i zła na cały świat, napotkanym ludziom najchętniej dawałaby bukiet nagietków, oznaczający żal, lub osty, sygnalizujące mizantropię. Osiemnastoletnia Victoria zaczyna teraz dorosłe życie. Chce być florystką i dostaje pracę w kwiaciarni, gdzie przygotowuje bukiety o specjalnym znaczeniu, pomagające klientom w wyrażaniu wielu dobrych uczuć. Sama jednak nie chce o nich słyszeć, nie wierzy w nie, nie rozumie. Gdy spotyka Granta, który również zna język kwiatów w dziewczynie rozkwitają wcześniej nieznane uczucia. „Sekretny język kwiatów” jest pasjonującą opowieścią o odkrywaniu prawdziwych sensów, znaczeń i intencji, odbieranych inaczej przez każdego z nas. I o tym wspólnym, najintymniejszym obszarze porozumiewania się, możliwym, gdy w grę wchodzi to jedno jedyne, najpiękniejsze uczucie. Vanessa Diffenbauch podarowała nam prawdziwy skarb: bukiet z paproci (szczerość), mimozy (wrażliwość), dzięgiela (inspiracja), portulaki (wyznanie miłości) i dzwonów irlandzkich (szczęście). 

Książek: 14 / Przeczytanych: 1

 

Opisy i zdjęcia okładek pochodzą ze stron wydawnictw.

Czy jest coś, czego jeszcze nie czytałaś? A może, którąś z tych pozycji polecasz szczególnie? 


Follow

Zobacz także

0 komentarze

Cześć! Dziękuję, że jesteś! :)

Polecane posty

Like us on Facebook