Jak stworzyć swoją listę 101 rzeczy do zrobienia przed śmiercią?

wtorek, maja 10, 2016

Co to takiego "The Bucket List"?

W internecie od dłuższego czasu krąży moda na stworzenie słynnej już "The Bucket List" - innymi słowy zestawienia wszystkich celów, które chcesz osiągnąć, marzysz o ich spełnieniu, doświadczeń, które pragniesz przeżyć przed śmiercią. Natknęłam się na kilka takich list, które zainspirowały mnie do stworzenia swojej własnej, unikalnej listy marzeń.Dlaczego warto stworzyć swoją listę?

Masz czasem wrażenie, że czas przecieka Ci przez palce a każdy dzień podobny jest do poprzedniego? Możesz jednoznacznie określić co osiągnąłeś przez ostatnie 3 miesiące? Jakie masz plany na najbliższe pół roku? Spójrz na to, co zrobiłeś i zamierzasz robić dalej - czy to naprawdę coś dla Ciebie znaczy? A co, jeśli miałbyś dziś umrzeć?

Lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią przypomina Ci co jest w życiu naprawdę ważne. Nawet jeśli często tworzysz listy celów, mają one na ogół jakiś kontekst, np. praca, kariera, pieniądze, zdrowie, rozwój osobisty. The Bucket List to bardziej spis wszystkich rzeczy, jakich chcesz doświadczyć czy spróbować.

Celem stworzenia tej listy nie jest zaszczepienie w nas wyścigu z czasem czy lęku przed śmiercią. Całym sensem jest fokus na każdą chwilę naszego życia i korzystania z niego w pełni. Jest przypomnieniem o wszystkich tych rzeczach, które chcemy osiągnąć w danym nam czasie na ziemi i zamiast marnować go na bezsensowne działania robimy to co naprawdę dla nas ważne.


"Każdy człowiek umiera - Nie każdy człowiek naprawdę żyje." ~ William Ross

Jak stworzyć swoją listę?

Masz już swoją listę rzeczy do zrobienia przed śmiercią? Jeśli nie, to serdecznie polecam poświecenie chwili czasu na jej stworzenie. Prawdopodobnie nie zajmie Ci to więcej niż godzinę. Co zyskasz? Jasną i klarowną wizję swojego życia. A to już jest bezcenne :)

Jeśli masz swoją listę, to dobra okazja by ją przejrzeć. Dodać interesujące podpunkty lub wykreślić to co jest już nieaktualne. Najważniejsze jest to, by była to lista płynąca prosto z Twojego wnętrza i opierała się tylko i wyłącznie na Twoich własnych pragnieniach. Owszem, warto jest się inspirować innymi, jednak to Twoje życie i chcesz je przeżyć na swój własny sposób prawda? :)


Teraz weź długopis i kartkę papieru lub otwórz dokument tekstowy. Zacznij pisać to, co przychodzi do głowy. Możesz wspomóc się odpowiedziami na te pytania:


 • Co zrobiłbyś gdybyś miał umrzeć jutro? Co chciałbyś zdążyć zrobić przed śmiercią?
 • Co zrobiłbyś gdybyś miał nieograniczone zasoby czasu i pieniędzy?
 • Co zawsze chciałeś zrobić a jak dotąd nie zrobiłeś?
 • jakie kraje lub miejsca chciałbyś odwiedzić?
 • jakie są twoje największe cele i marzenia?
 • Czego chciałbyś doświadczyć, spróbować, poznać?
 • Czy są jakieś szczególne momenty, których chcesz być świadkiem?
 • Jakich umiejętności chcesz się nauczyć?
 • Co chciałbyś zrobić z innymi ludźmi? Co chciałbyś im powiedzieć?
 • Czy są jacyś szczególni ludzie, których chciałbyś poznać?
 • Co chcesz osiągnąć w rożnych dziedzinach swojego życia: miłość, rodzina, praca, zainteresowania, zdrowie, duchowość itp.
 • Co chciałbyś zrobić by Twoje życie nabrało naprawdę wyjątkowego znaczenia?

Wymyśl jak najwięcej rzeczy jak tylko to możliwe, nie poprzestawaj aż dojdziesz minimum do 101 celów! Nie ograniczaj się - na Twojej liście ma być wszystko, co chcesz osiągnąć, zrobić, zobaczyć, poczuć i doświadczyć w swoim życiu.  

I jeśli tylko masz chęć zajrzyj po inspiracje do drugiego posta z tej serii. Zapraszam!
Zobacz także

0 komentarze

Cześć! Dziękuję, że jesteś! :)

Polecane posty

Like us on Facebook